Doğru Şampuanı Nasıl Seçerim?

Doğru Şampuanı Nasıl Seçerim?

Saç bakımının en temel ve en önemli parçası tartışmasız şampuandır. Gereken saç temizliğini yapmanın yanı sıra şampuanınız saç tipinize ve saçınızın var olan özelliğine göre seçilmelidir. Şampuan seçimi ilk basamak olarak aslında çok basit bir seçim gibi gözükse de çok önemlidir. Şampuanınız ile saçınız için doğru olan bakımı yapabilir veya saç problemlerinize (örneğin kepek gibi) çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca saçlarınız için aradığınız bazı iyileştirmeleri de şampuanla yapmanız mümkündür. Örneğin daha canlı ve parlak görünen saçlar için üretilmiş bir şampuan kullanarak saçlarınızda bu sonucu elde etmeniz mümkündür.

Şampuanın İçeriği

Saçınız için uygun şampuanı ararken bakacağınız ilk ve en önemli yer ürünün içeriği olmalıdır. Şampuanın içeriği saçınıza yarar da sağlayabilir, zarar da verebilir. Yoğun kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak saçınız için iyi bir tercih olacaktır. Mümkün olduğunca doğal ve temiz içerikleri olan şampuanlar saçınıza çok daha iyi gelecektir.

Kalın Telli Saçlar

Kalın telli saçlar için seçilen şampuan saçı nemlendirmeli ve yumuşaklık kazandırmalıdır. Kalın telleri nem ve yumuşaklık ile destekleyerek bakım sağlamak en doğru seçeneklerden biri olacaktır. Gliserin gibi nemlendirici, yumuşatıcı özelliğe sahip yağları içeren şampuanlar kalın telli saçlar için doğru bir seçim olacaktır.

İnce Telli Saçlar

Kırılmalara çok daha müsait ve oldukça narin olan ince telli saçlar şampuan seçiminde hacim verme özelliğine dikkat etmelidir. Saçlara hacim kazandıran şampuanlar ince telli saça sahip olanlar için iyi bir tercih olacaktır. Saçların kurumasına ve kırılmaya müsait duruma gelmesine sebep olacak içeriklerden uzak durmak ince telli saçların şampuan seçiminde dikkat etmesi gereken bir husustur.

Yıpranmış ve Kuru Saçlar

Saçlar çeşitli koşullardan ya da çeşitli işlemlerden etkilenerek kuruyup yıpranabilir. Deniz ya da havuz suyu, boya ya da röfle işlemleri, saça yapılan yüksek ısılı işlem ve şekillendirmeler saçı yıpratabilir. Bu tip yıpranmış ve kuru saçlar için özel bir bakım gerekir. Keratin, saçları besler ve özellikle yıpranmış saçları eski sağlığına kavuşturmada etkilidir. Yıpranmış ve kuru saçlar şampuan seçiminde özel bir bakım yapabilecek, saçı besleyebilecek ve nemlendirebilecek içeriğe sahip şampuanları, ürünleri tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir