Evde Saç Bakımı Yapmak İçin Tüyolar

Saçlarınıza her zaman dışarıda bir kuaförde bakım yaptırmak zorunda değilsiniz. Evde de kendiniz bakım yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere evde saç bakımı yaparken işinize yarayacak tüyolar vereceğiz.

Hava Koşulları

Saçlarınız bazı hava koşullarına uyum sağlayamaz ve yıpranabilir. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız bazı saç bakım ürünleri kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Saç bakım ürünleri almadan veya kullanmadan önce bir uzmana danışmalısınız.

Su Sıcaklığı

Saçınızı yıkarken çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamalısınız. Ilık su ile yıkamak saçlarınız için daha iyidir. Çok sıcak su saçlarınızın köklerine zarar vererek saç dökülmelerine yol açabilir.

Şampuanlar

Şampuanlarınızı seçerken reklamlardan etkilenmemelisiniz. Size uygun olan şampuanı bulmalı ve onu kullanmalısınız. Yanlış şampuan seçimi saçlarınıza zarar verecektir. Bu da saçlarınızda dökülmelere yol açabilir.

Havlu Kullanımı

Saçlarınızı havlu ile kurularken çok sert bir havlu seçmemelisiniz. Havlunuz yumuşak olmalıdır. Aksi takdirde saçlarınız yıpranabilir ve dökülmeler olabilir. Ayrıca saçlarınızı kurularken çok fazla baskı uygulamamalısınız. Masaj yapar gibi saçlarınız havlu ile ovuşturmanız daha iyi olacaktır.

Saç Yıkama Sıklığı

Saçlarınızı yıkama sıklığınızı saç tipinize göre belirlemelisiniz. Sadece saç tipinize göre değil günlük işlerinize bağlı olarak da bu sayı değişebilir. Bunları göz önünde bulundurarak bir sayı belirlemelisiniz.

Saç Bakım Ürünleri

Saç bakım ürünlerini sürekli olarak kullanmamalısınız. Bunların size yararı varken bunlar zarara dönüşebilir. Kararında ve gerekli olduğu kadar kullanmalısınız. Fazla kullanımlar saçlarınızda sorunlara neden olabilir.

Saç Kurutma Makinesi

Saçlarınızı yıkadıktan sonra olabildiğince havlu ile kurutmaya çalışın. Çünkü saçlarınızı yıkadığınızda kimyasala maruz bırakmış olursunuz. Bir de kurutma makinesi ile saçlarınızı yormamalısınız. Havluya sarıp saçlarınızı dinlendirebilirsiniz. Eğer acil bir işiniz varsa ve saçınızın kuruması gerekiyorsa bu durumlarda zorunlu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza şekil vermek için kullandığınızda çok fazla süre durmamalısınız. Bu da saçlarınıza zarar verecek ve yıpratacaktır. Ve her gün olarak bu şekil verme işlemleri kurutma makinesi ile yapılırsa saçlarınız ileride dökülmeye başlayacaktır. Bu işlemleri 1-2 günde olsa tarak ve el yardımı ile yapmaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir