Kepek Nedir Kepekler Neden Oluşur

Kepek Nedir?

Kepek herkeste görülebilen bir saç sağlığı sorunudur. Kepek, saç derisinde cildin dökülmesi nedeniyle oluşur. Bu sorun çoğu insanda utangaçlık yaratabilir. Bazı yapılmaması gereken şeylerin yapılması durumunda ise kepek daha da fazla artabilir. Bazı insanlar kepeğin pislikten oluştuğunu düşünürler. Ama bu yanlıştır. Kepek insanların fazla saç yıkamasından da oluşmaz. Bu yıkamalar görünmeyen kepekleri ortaya çıkarır. Daha belirgin yapar.

Kepekler Neden Oluşur?

-Sürekli olarak sağlıksız yemekler yemek vitamin eksikliğine neden olur. Bu da saçlarda kepek oluşmasına neden olur.

-Sürekli olarak saç bakım ürünlerinin kullanılması saçlarda kepeğe neden olur. Bu yüzden olabildiğince az kullanılmalıdır.

-Soğuk havada saçlarınızı korunmasız bir şekilde tutarsanız kepek oluşur. Ayrıca saçlarınızda bazı sağlık sorunları da oluşabilir.

-Banyo yaparken çok fazla saç sabunu kullanılabilir. Bu pek sağlıklı değildir. Bu fazla saç sabununu tam anlamıyla yıkayamazsanız kepek oluşumu çok normaldir. Bu yüzden olabildiğince kararında sabun kullanmalı ve iyi durulamalısınız.

-Sürekli olarak aynı şampuanı kullandıktan sonra farklı bir şampuan kullanırsanız saçınız buna alışamaz. Bu yüzden de kepek oluşur.

-Saçlarınızı boyarken kepek oluşabilir. Bunun nedeni kalitesiz saç boyalarıdır. Bu yüzden olabildiğince güvenilir ve kaliteli saç boyalarını kullanmalısınız. İmkânınız varsa saç boyası kullanmamalısınız. Saç boyaları saçlarınıza zarar verir.

-Saç derisinde bazı sağlık sorunları oluşumundan sonra kepek görülebilir. Bunlar normaldir. Olabildiğince sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Sağlık her şeyden önemlidir.

Kepek Tedavisi

-En zararsız şampuanlardan günlük olarak saçların yıkanması kepeği geçirecektir. Bu yıkama işlemini yaparken saçınızı iyi durulamaya özen gösterin. Ayrıca az şampuan kullanın.

-Eczaneden kepeğe özel şampuanlardan alabilirsiniz. Bu şampuanlar da sizin kepeğinizi geçirebilir fakat hepsi olumlu sonuç vermez.

-Yeni kullanmaya başladığınız bir ürün sonrasında kepek oluştuysa o ürünü kullanmayı bırakmalısınız. Ürünü bıraktıktan sonra da eczane veya doktor önerisi ile bakım uygulayabilirsiniz.

Kepek Oluşumunu Önlemek

Kepek oluşumu önlemek için düzenli olarak saçlarınızı yıkamalısınız. Yıkama işlemlerinde çok fazla sabun kullanmamalı iyice durulamalısınız. Bu işlemler sonucunda kepek oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Ayrıca daha önceden sizde kepeğe neden olan bir ürünü kullanmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir