Kuru Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalı?

Kuru Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalı?

Eğer kuru bir saç yapısına sahipsek saçlarımıza bakım yaparken bazı önemli detaylara dikkat etmemiz gerekiyor. Saçları kuru olanlar genellikle saçlarının cansız duruşundan şikâyet ediyor. Yapılacak olan doğru bakımlarla saçlara canlılık kazandırmak da mümkün. Kuru saçlar diğer saç tiplerine göre daha uzun vadeli bakımlar ve sürekli özen istiyor. Doğru rutinler ile de bu bakımı aslında çok da uzun olmayan sürelerde yapabilmek mümkün.

Saçları Nemlendirmek

Kuru saçların en önemli gereksinimlerinin başında şüphesiz nem gelir. Nem, kuru saça en iyi gelecek şeylerden biridir. Kullandığınız ürünlerin saçınıza nem kazandıracak nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Şampuanlar, kremler, bakım maskeleri hepsi buna dahil. Ayrıca doğal yöntemler de saçlarınıza nem kazandırmak için tercih edilebilecek bir yol.

Sıcaktan Kaçınmak

Bu kaçınmanın başında elbette ısı kullanılarak yapılan saç şekillendirmeleri ya da saçı ısıyla kurutmak yer alıyor. Bunlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak saçınız için yapabileceğiniz en iyi şey olur. Ancak bazen ısı ile saçlarımızı buluşturmak kaçınılmaz olabilir. Bu durumlarda ise saçlarınızı buna hazırlayarak saçınıza verilebilecek zararı daha aza indirmeniz mümkün olabilir. Bir diğer sıcak ise, güneş. Açık havalarda dışarı çıkmamanız gerekiyor gibi bir durum elbette söz konusu değil. Ancak saçlarınızı mutlaka güneşten de korumalısınız. Tıpkı cildiniz için güneş koruması yaptığınız gibi saçlarınız da bu korumaya ihtiyaç duyar.

Şampuan Seçimi

Şampuan seçimi de her saç tipinde olduğu gibi kuru saçların bakımında da çok önemli bir yere sahiptir. Saç tipinize özel şampuan tercihi yapmak bakımızda önemli bir adım olacaktır. Ayrıca yoğun kimyasal içeren şampuanlardan da kaçınmalısınız. Şampuan dahil diğer saç bakım ürünlerinde de buna dikkat etmelisiniz. Özellikle paraben gibi maddeler içeren ürünlerden uzak durmak saçlarınız için çok daha iyi olacaktır.

İyi Beslenmek

Her şeyin başı sağlık, sağlığın da vazgeçilmezi iyi beslenmektir. Yediklerimiz vücudumuzdaki hemen hemen her şeyi, hatta psikolojimizi doğrudan etkilediği gibi bu durum saçlarımız içinde böyledir. İçten gelen bakım dengeli ve düzenli beslenme ile olur. Özellikle günlük ihtiyacınız olan suyu tüketmek saçlarınız için atacağınız oldukça iyi bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir