Mevsim Değişiminde Saç Bakımı

Mevsim Değişiminde Saç Bakımı

Soğuk havalar yerini sıcak havalara, sıcak havalar da yerini soğuk havalara bırakıyor. Bu dönemlerde saçlarınıza dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde saçlarınız yıpranabilir ve saç sağlığınız zarar görebilir.

Rutinler

Saçlarınızı 1-2 yıl boyunca belli bir rutine göre yıkar ve bakım yaparsanız mevsim değişikliklerinde o kadar az sorun yaşarsınız. Bunun için saç tipinize göre yıkamalısınız. Haftada bir maske uygulamalısınız ve bu maskeyi saç tipinize göre bilgilenerek ona göre yapmalısınız. Farklı maskeler sizin saç tipinize uygun olmadığı için zarar verebilir. Bunun için iyi tespit yapmalısınız. Kestirme işlemlerini de belli bir rutine bağlayın. Örneğin 3 ayda bir saçlarınızı kestirin.

Su Sıcaklığı

Kış aylarında saçlarınızı sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Bu sıcaklık çok fazla olmamalıdır. Çünkü fazla sıcaklık saç köklerinize zarar verir ve saç dökülmelerine yol açabilir. Bunun için ılık suya yakın yapabilirsiniz.

Yaz aylarına geldiğinizde ise su sıcaklığını çok düşürmemelisiniz. Kış ayındaki sıcaklıktan çok farkı olması saçlarınıza zarar verecektir. Bazı saç sorunları ve dökülmeye yol açabilir. Bu yüzden kıştaki sıcaklığa yakın bir sıcaklık ayarlamalısınız.

Kış ayından yaz ayına geçiş yaparken fazla bir geçiş yapmak istemiyorsanız veya fazla değişiklik yapmak zorunda kalıyorsanız kışın ılık su ile banyo yapın. Yaz aylarına geçiş yaparken size kolaylık sağlar. Yaz aylarından kış aylarına geçerken de aynı kolaylığı sağlar.

Saç Kurutması

Saçlarınızı kış aylarında yıkadıktan sonra hemen kurutmak isteyebilirsiniz. Bunu hızlı olması için kurutma makinesi ile yapabilirsiniz. Ama olabildiğince kurutma makinesi kullanmamaya çalışın.

Yaz aylarında ise saçlarınızı az kurutmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için birazcık havlu kurutması yeterli kalacaktır.

Siz mevsimlerdeki kurutma yöntemlerinde değişiklik yaşarken saçlarınız çok zarar görecektir. Çok fazla değişim olmaması için bazı yöntemler vardır. Örneğin kış aylarında saçlarınızı kurutma makinesi ile değil havlu ile kurutmaya çalışın. Kuruması için saçınıza havlu da bağlayabilirsiniz. Yaz aylarında da saçlarınızı havlu ile kurutmalısınız. Sarma isteği duymayabilirsiniz fakat olabildiğince kış ayına yakın şekilde kurutmaya çalışın. Bu sizin saçınıza zararı en az derecede verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir