Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir rutin olarak, kendiliğinden var olan bozukluğu için ya da herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan olumsuz durumlar için saçlarımıza çeşitli şekillerde bakım yaparız. Bu bazen kullandığımız doğal ürünlerle bazen ise piyasada var olan saç bakım ürünleri ile olur. Her ne sebepten ya da her ne şekilde olursa olsun saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Herhangi bir malzeme ile bakım işlemini sadece gerçekleştirmiş olmak değil, dikkat edilmesi gereken noktaların da üzerinde durarak bakımı yapmak saçlarınızda olumlu sonuçlar doğurur.

Çok Sık Yıkamamak

Saçlarımızın şampuanlar nedeniyle daha güzel kokması ya da daha dolgun gözükmesi gibi aslında çoğu zaman göz yanılsaması olan etkenlerden dolayı saçımızı sık sık yıkamaya daha meyilli olabiliyoruz. Hatta bazen günde iki kere (belki de daha fazla) saçlarımızı yıkayabiliyoruz. Ancak bu yoğun yıkama saçlar için hiç iyi olmuyor. Sıklıkla gözden kaçırılabilen bu önemli detay saçların yapısında da bozulmalara sebep olacak kadar güçlü olan olumsuzluklara yol açar. Saçlarımızın kendisinde var olan doğal yağ sık yıkama sonucu zarar görebilir ve kaybedilebilir. Bu da saçın kurumasına neden olur. Ayrıca saçlarınızdaki elektriklenmeler artar ve saçınıza şekil vermek zorlaşır.

Düzenli Kesim

Özellikle kuaföre yapılmasını istediğimiz işlemi tarif ederken “uçlarından aldırmak” ya da kırıkları aldırmak gibi ifadeleri kullanırız. Bu şekilde aslında saçınızı düzenli yapıldığı takdirde çok da kısaltmayacak kesimlerin saçınız için faydası var. Yıpranmış ya da “kırık” olarak nitelendirilen saçlarınızdan arınmak saç sağlığınız için olumlu bir etki yaratıyor ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlıyor. Ayrıca bu işlemi düzenli bir şekilde yaptırdığınızda kuaförde sadece kırıkları alınmış ama oldukça kısalmış saçlarınızla karşılaşmıyorsunuz. Aksine saçlarınız daha sağlıklı ve hızlı uzamış oluyor.

Yüksek Isılı İşlemler

Saça zarar verdiği artık herkesçe bilinen yüksek ısılı işlemlerden kaçınmak saçınız için oldukça önemli. Her sabah düzleştirdiğiniz saçlarınızın ya da yaptırdığınız maşa gibi işlemlerin saçınıza zarar verdiğini anlamak nispeten daha kolay olsa da gözden kaçan önemli bir işlem de saç kurutmak. Saçlarınızı kurutma makinenizin en yüksek ısılı ayarında kurutarak belki zamandan kazanıyorsunuz ancak saçınıza zarar vermiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir