Saç Bakımında Sıkça Duyduğumuz Keratin Nedir?

Keratin, özellikle konu saç olduğunda adını sıkça duymuş olduğumuz maddedir. Keratin içeren şampuan ve bakım kremleri, keratin maskeleri, keratin desteği… Saç bakımında önemli bir yere sahip olan keratine bu gibi pek çok şekilde rastlamış olmamız mümkün. Bu şekilde sıkça karşımıza çıkan keratin, aslında vücudumuzda bulunan bir proteindir. Vücudumuzda yaşanabilecek diğer eksiklikler gibi keratin eksikliği de yaşayabiliriz. Bu durumda saçlarda cansızlık, matlık ve uzamama- sağlıksız uzama gibi durumlar ortaya çıkar. Özellikle “uzatmak” konu olduğunda adını sıkça duyduğumuz keratin vücudumuzda eksikliği yaşandığında takviye gıdalarla alınabilir. Hayvansal ya da bitkisel gıdalarda bulunabilen bu protein, kırmızı ve beyaz ette yoğun olarak bulunur. İnsan vücudunda ise tırnaklarda, saçta ve dişte yoğun olarak bulunur.

Keratinin Saça Faydaları Nelerdir?

Keratin saç bakımında adından sıkça söz ettirir. Vücudumuzda var olsa da zaman zaman farklı konularda keratin desteğine ihtiyaç duyabiliriz. Keratinin farklı açılardan saça pek çok faydası vardır.

Saç Dökülmesini Azaltma

Keratin, eksikliği yaşandığında saçta dökülmelere sebep olabilir. Daha gündelik olarak karşımıza çıkabilecek saç dökülme problemlerinden ziyade özellikle öbekler halinde daha yoğun bir dökülme varsa bunun sebebi muhtemelen keratin eksikliğidir. Keratin içerikli saç bakım ürünleri kullanarak saç dökülmesini azaltma hatta durdurmayı ve saçların güçlenerek sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçı Daha Sağlıklı Yapma

Keratin eksikliği saç tellerinde incelme, kopma ve yıpranmaya yol açabilir. Saçlarda keratin desteği ile saç tellerinin kalınlaştığını ve güçlendiğini görmek mümkündür. Ayrıca bu yolla saçlarınız çok daha canlı ve bakımlı gözükür. Eğer saçlarınızda incelme, kopma, cansız görünüm gibi olumsuzluklar mevcutsa saçı daha sağlıklı yapma konusunda keratin desteğine başvurabilirsiniz.

Saçı Uzatma

Keratenin denilince akla ilk olarak saçı uzatma etkisi gelir. Saçları daha hızlı uzatmak için bitkisel keratin desteği uygun olacaktır. Bitkisel keratin içeren ürünleri saç bakım rutinine alarak saçlarının hızlı ve sağlıklı uzaması sağlanabilir. Bu uygulamayı yaparken saçların uzama hızı ve sağlığı açısından saçları yüksek ısılı işlemlerden uzak tutmak ve yıpratıcı diğer etkenlerden kaçınmak uygulamadan daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir