Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bu durumda insanların psikolojileri bozulabilir ve kendilerini kötü hissedebilirler. Bu yazıda sizlere saç dökülmesi ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

-Ailenizde saç dökülmesi sıkça görülüyorsa sizde de saç dökülmesinin görülmesi normaldir. Ailenizdeki genler size geçtiği için sizde aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu doğumunuzdan önce belirlenir fakat zamanı geldiğinde öğrenilir. Bunu doğumunuzdan sonra hemen öğrenmeniz mümkün değildir.

-Bazı deri hastalıkları sizin saçınızın dökülmesine neden olabilir. Bu hastalıklar kafanızdaki deride bulunduğu zaman saçınızda dökülmeye neden olur. Bunun için bazı ilaçlar kullanabilir ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

-Sürekli olarak sağlıksız yemekler yemek, sağlıksız içecekler içmek ve abur cubur yemek sağlığınızı etkiler. Çoğu kişi bu yiyeceklerin saç sağlığına bir zararını olmadığını düşünür. Fakat bu sağlıksız beslenme vücudun her yerine zarar verir. Yani saçınız da etkilenir. Bundan dolayı bazı saç rahatsızlıkları ve saç dökülmeleri oluşabilir.

İlaç kullanımları saç dökülmesine sebep olabilir. Sıkça ilaç kullanmak veya yan etkisinde saç dökülmesi olan ilaçlar saç sağlığınıza zarar vererek saçlarınızın dökülmesine neden olur.

-Saçınıza uyguladığınız kozmetik ürünler saç sağlığınıza zarar vererek saçlarınızda dökülmeye yol açar. Örneğin saçlarınızı sürekli olarak boyuyorsanız bu saç dökülmesinin en temel sebeplerindendir. Bunun için çok fazla saçınızı boyatmamalısınız. İmkanınız varsa hiç boyatmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca banyo sonrasında saçlar için kullanılan köpükler gerekli kadar kullanılmalıdır. Fazlası saçlara zararlıdır ve saç dökülmelerine yol açar.

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

-Saç dökülmesini önlemek için doğru tarakları kullanmalısınız. Size uygun tarakları bu işte uzman bir kişi ayarlayabilir. Ayrıca başka kişilerin taraklarını kullanmamalısınız.

-Saç ürünlerini alırken ve kullanırken uzman bir kişiye danışın. Size uygun olmayan ürünleri almayın.

-Saçlarınızı kuruturken yavaşça kurutun. Çok fazla sert kurulamak saçlarınızda dökülmelere yol açar. Bunun için hafifçe masaj uygulayarak yapın.

-Saçlarınızı yıkarken fazla sabun kullanmayın. Ayrıca çok fazla saçlarınızı çekiştirmeyin. Masaj yapar gibi saçını yıkayın ve güzelce durulayın. Banyo sonrası krem ve köpük sürerken de çok fazla çekiştirmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir