Saç Problemlerine Bitkisel Çözüm

Saçlarımızda yaşanan problemlerin çözümü için başvurduğumuz bazı yollar beklenilenin aksine olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri çözüm için kullandığımız saç bakım ürünlerinin içerisinde birtakım zararlı kimyasallar barındırmasıdır. Kısa vadede saçınıza iyi geliyormuş gibi gözüken bazı kimyasallar uzun vadede saçlarınızın yıpranmasına, güçsüzleşmesine ve pek çok olumsuz durumla karşılaşmanıza sebep olabilir. Saç bakım ürünleri tercihimizi yaparken içeriğine de mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca doğal ve bitkisel bazı yöntemler kullanarak da saç problemleriniz için bir çözüm oluşturabilirsiniz.

Dökülen Saçlara Son: Biberiye Yağı

Biberiye yağı saç dökülmesi denilince akla ilk gelen bitkisel çözüm yollarından biridir. Ayrıca bu yağ saç tellerini kalınlaştırmak ve saçı uzatmak için de kullanılır. Bilinen bir diğer faydası da saçlarda kepek oluşumunu önlemesidir. Biberiye yağı genel olarak zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır. Üç beş damla biberiye ve zeytinyağı karıştırılarak saça masajla iki üç dakika uygulanır. Bu masaj sonrası saçları iki üç saat dinlenmeye bırakılır ve daha sonra saç her zaman olduğu şekilde yıkanır.

Yıpranmış Saçların İlacı: Hint Yağı

Gördüğü fazla işlem ya da başka çeşitli sebeplerden dolayı yıpranmış saçlar için Hint yağı kullanılabilir. Ayrıca Hint yağı saç derinize de bakım yapar ve saç dökülmelerinde de kullanılabilir. Birkaç yağ ile Hint yağını karıştırarak saçlarınızı daha canlı, parlak ve hacimli gösterecek bir karışım elde edebilirsiniz.

Yumuşak ve Parlak Saçlar: Hindistan Cevizi Yağı

Saçlarınız sert, mat ve cansız ise Hindistan cevizi yağı tam size göre. Hindistan cevizi yağı saçları besleyerek yumuşatıyor ve parlaklık kazandırıyor. Ayrıca çok güzel bir kokusu olması da bir diğer cezp edici özelliği. Hindistan cevizi yağını saçlarınızın uç kısımlarına uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızın daha güçlü ve daha parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Elektriklenmeyen Nemli Saçlar: Jojoba Yağı

Özellikle kıvırcık ve kuru saçlara sahip olanların yaşadığı problemlerden biri elektriklenme. Jojoba yağı saçlara nem kazandırarak bu elektriklenmenin önüne geçiyor ve saçların daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Ancak jojoba yağı yoğun bir yağ olduğundan saç derisine uygulanması önerilmiyor. Saçlarınızın uçlarına ve boylarına uygulayarak jojoba yağını kullanmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir