Saç Yıkama Sıklığı

Yeni yıkanmış ve güzel kokan saçları çoğu kişi sever. Bunun için bile her gün saçını yıkayan insanlar vardır. Fakat her gün saçlarınızı yıkamak saçlarınıza iyi gelen bakterileri öldürebilir. Bunun için her gün saç yıkanmamalıdır. Aksi takdirde saç dökülmelerine ve çeşitli saç sorunlarına yol açabilir.

Bu yazıda sizlere saçlarınızın tipine göre yıkama işlemlerini anlatacağız.

Kalın Saçlar

Kalın saçlı insanlar diğer insanlara göre biraz daha şanslıdır. Çünkü bakımı kolay olan bir saç türüdür. Yağlanması da diğer saç tiplerine göre daha uzun sürelidir. Bu tür bir saça sahipseniz 2 günde bir saçınızı yıkamak bazı istisnalar haricinde yeterli olacaktır.

Kuru Saçlar

Eğer saçlarınız kuru ise sizin ihtiyacınız olan saçlarınızı nemlendirmektir. Saçlarınızı her gün yıkamalısınız. Ayrıca yıkama işlemi sonrasında kuru saçlar için gerekli olan kremden sürmelisiniz.

İnce Telli Saçlar

Yağlanma süresi kalın saçlara göre daha fazladır. İnce telli saçlarınız var ise her gün saçlarınızı yıkamalısınız ve yıkamadan sonra krem sürmelisiniz. Kremler ince telli saçlara göre olmalıdır.

Boyalı Saçlar

Boyalı saçlar için haftada 3 kez yıkamak yeterlidir. Ayrıca boyayı koruyan şampuanla yıkamak sizin için daha iyi olacaktır.

Yıpranmış Saçlar

Yıpranmış saçlarınız varsa haftada 3 kes yıkamanız yeterlidir. Fakat yıkama buna çözüm olmayacaktır. Saçlarınızı iyileştirmek istiyorsanız yıkama sonrası saç bakım ürünlerinden kullanmalısınız.

Yağlı Saçlar

Haftada 4 kez yıkamak yeterli olacaktır. Yağları arındırmak için de yıkama işlemi sonrasında gerekli bakımları uygulamalısınız.

Kepekli Saçlar

Kepekli saçlarınız varsa her gün saçlarınızı yıkamalısınız. Her gün doğru yıkama ile bu sorunu giderebilirsiniz. Doktor önerisi ile bir bakım ürünün de kullanabilirsiniz.

Bu yıkama sıklıkları normal bir kişi ve normal bir gün içindir. Sizin işiniz veya günlük bazı sorunlar bu yıkama sıklıklarını değiştirebilir. Bu yüzden bu günlerde de saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Sürekli olarak terleten bir işte çalışıyorsanız da her gün banyo yapmak sizin için iyi olacaktır. Bu işinize göre değil de yukarıdaki günlere göre banyo yaparsanız bu hareket sizin hayat kalitenizi düşürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir