Saçlarda Bit Oluşumu

Bitler insana ve insandan insana bulaşabilen bir parazittir. Bitler insan saçındaki deride rahat şekilde yaşarlar. Daha çok ilkokul çağında çocuklarda görülen bit bazı basit önlemlerle engellenebilir.

Bitten Korunmanın Yolları

-Başkasının kişisel eşyalarını (atkı, şapka, bere vb.) kullanmayın. Ayrıca kendi kişisel eşyalarınızı başkasına vermeyin ve denettirmeyin. Bunlar başka kişilerdeki bitlerin size, sizdeki bitlerin de başka kişiye geçmesine neden olacak hareketlerdir.

-Saçlarınızı haftada bir kere bir tarağı ile tarayın. Bunu daha sık yaparsanız daha iyi olacaktır.

-Başkaları ile tokalaşma gibi hareketleri en aza indirin. Mümkünse hiç yapmayın.

-Ara ara saçınızı kontrol edin. Bit varsa hemen bir eczaneye başvurun.

-2. El kıyafet gibi şeyler alınca çok iyi yıkayın. Mümkünse sıfır kıyafetler almaya çalışın.

-Pazar gibi yerlerde denemek için bere gibi şeyler takmayın. Bunlar en çok insan gören malzemelerdir. Bitli olan bir kişi birçok kişiye bulaştırabilir.

-Bazı eğlence yerlerindeki aletleri kullanırken kaskları olabildiğince temizleyip öyle takın. Kendi kaskınız varsa onu götürün. Herkesin kullandığı bu kasklar da bit barındırabilir ve bulaştırabilir.

-Pis ellerinizde saçlarınıza ve yüzünüze dokunmayın. Ellerinizden de pislikler aracılığı ile saçlarınıza bit bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmelisiniz. Sadece bit için değil diğer sağlık sorunları için de dikkat etmelisiniz.

-Fazla kalabalık ortamlarda pek durmamalısınız. Bu gibi alanlar bitlerin en çok bulaşabileceği yerlerden biridir. İlla da bu yerlerde duracaksanız bir şapka takabilir ve saçlarınızı koruyabilirsiniz.

-Eczanelerde satılan tokalardan kullanabilirsiniz.

Bit Bulaştıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Bit bulaştıktan sonra ilk yapılması gereken şey insanlardan uzak durmaktır. Bu sayede başka insanlara bulaştırmazsınız. Daha sonra bitten kurtulmak için bazı yöntemler uygulamalısınız.

Hemen eczaneye gitmeli ve bunun için şampuan almalısınız. Şampuan bitler için özeldir ve çoğu kişide olumlu tepkiler verir. Daha sonra eczanenin önerdiği diğer ilaçları ve tarakları alabilirsiniz. Bunları nasıl kullanacağınızı eczaneden öğrenmeli ve ona göre uygulamalısınız.

Bu işler olurken temasta bulunduğunuz kişilere haber vermelisiniz. Onlarda tedbir almalı ve kontrol etmeliler. Eğer siz haber vermezseniz onlardan bitler tekrar size bulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir