Saçları Yazın Sıcağından Korumak

Cildimizin Güneş’in zararlı ışınlarından korunması gerektiği bilinen bir gerçektir. Yaz kış fark etmeden cildimizi korumamız gerekse de özellikle sıcağın ve Güneş ışınlarının kavurucu denebilecek düzeyde olduğu yaz aylarında bu korumayı maksimuma çıkarmamız gerekir. Cildimizin korumasını es geçmesek de saçlarımızın da korunması gerektiğini çoğu zaman unuturuz ya da bilmeyiz. Ancak saçlarımız da tıpkı cildimiz gibi sıcaktan ve zararlı ışınlardan korunmaya ihtiyaç duyar.

Deniz/ Havuz Öncesinde ve Sonrasında Duş Almak

Artık neredeyse tüm havuzlarda duş almadan havuza girmeniz yasaktır. Ayrıca bone kullanımı da hemen hemen tüm havuzlarda zorunlu hale gelmiştir. Bunların hali hazırda var oluşunu bir kenara alırsak denize veya havuza girmeden önce duş almak saç sağlığınız açısından önem taşır. Saçlarınızın kullandığınız saç ürünlerinden, kirden arınması önemlidir. Duru su saçlarınızda nemli bir etki ile koruyucu katman oluşturur. Deniz veya havuzdan çıktıktan sonra duş almak da denizin tuzlu suyunu, havuzun klorunu saçlarınızdan arındırmanızı sağlar. Bu şekilde saçlarınızda oluşabilecek yıpranmaların önüne geçersiniz ve saçlarınızın sağlığını korumasına yardımcı olursunuz.

Saç Bakım Ürünlerini Kullanmak

Saç bakım ürünleri saçlarınız için oldukça önemli. Özellikle saçınızda herhangi bir işlem varsa yazın saçlarınızı korumak için saç bakım ürünlerine mutlaka ihtiyacınız oluyor. Boyalı ya da röfleli saçlar için saç rengini koruyucu saç ürünleri her zaman önemli ancak yazın her zamankinden de önemli oluyor. Gündelik hayat şartları dışında yazın saçlarda yıpratıcı etki yaratabilecek deniz, havuz, aşırı sıcak gibi faktörler saçların fazladan korunması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Ayrıca saçların da tıpkı cilt gibi güneşten korunması gerekiyor. Bu nedenle yaz aylarında saçı güneşten koruyacak ürünleri (örneğin güneş koruyucu saç spreyi) kullanmak da gerekiyor.

Doğal Yağların Gücü

Bazı doğal yağlar da saç bakımı için kurtarıcı ve saçları korumak için yardımcı olabiliyor. Havuz veya denizden önce Hindistan cevizi yağı kullanmak saçlarınızın korunmasını sağlıyor. Ayrıca argan yağı da saçlarınızda koruyucu ve güçlendirici etki yapıyor. Yıpranma sonrası onarım için argan yağını tercih edebileceğiniz gibi argan yağı içeren ürünlerle de koruma sağlayabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir