Sağlıklı Saçlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç rengi, şekli, boyu ne olursa olsun saçlar için ilk ve en önemli adım sağlıktır. Sağlıksız saçlara çok iyi işlemler yapılsa ya da en iyi boyalarla boyansa da saçlar canlı ve bakımlı gözükmez ya da bu görüntü çok kısa süreliğinde elde edilebilir, o da bir göz yanılgısı olarak. O nedenle saçlar için her ne olursa olsun öncelik sağlıktır. Sağlıklı saçlar için de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar günlük hayatta gözümüzden kaçan şeylerden ya da düzenli olarak yapmamız gereken bazı işlemlerden oluşur.

Şampuan Seçimi

Saç bakımının ilk ayağını oluşturan, saçlarımızı temizleyen ve etkisine göre farklı bakımlar da yapan şampuanın seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir. İhtiyacınıza uygun olan şampuanı seçmek kadar içeriği temiz olan şampuanı seçmek de önemlidir. İçerisinde yoğun kimyasallar barındıran şampuanlar saçınıza zarar verir ve bu şampuanlardan uzak durmanız gerekir.

Yüksek Isılı İşlemler

Artık hemen hemen herkesin bildiği bir gerçek: yüksek ısılı işlemler saça zarar verir. Saçlarımızı yüksek ısılı bir işlemle düzleştirmek ya da aynı şekilde saçımıza farklı şekilleri yüksek ısı yardımıyla vermek saçlarımızın kırılmasına ve yıpranmasına sebep olur. Saçımızı şekillendirmek için kullandığımız yüksek ısılı aletler hakkında bilinç yavaş yavaş oturmaya başladıysa da gözden kaçan bir diğer benzer durum ise saç kurutma makineleridir. Yüksek ısılı ayarda kullanılan saç kurutma makineleri de saça zarar verir, yıpratır ve kırar.

Havlu Kullanımı

Duştan sonra saçın suyunu çekip ıslaklığını alması için kullandığımız havlular da cilde zarar verebiliyor. Genellikle duştan sonra saçımızı havluya sararak kurumaya bırakabiliyoruz. Islak olan saçlarımız daha hassas olduğundan bu durumda saçımızda kopmalar, kırılmalar ve elektriklenmeler yaşanabiliyor. Havlu kullanımında saçlar için tavsiye edilen ise kalın havlular yerine ince pamuklu saç havluları kullanmak.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme alışkanlığı hayatımızda ve vücudumuzda neredeyse her şeyi doğrudan olumlu etkiliyor. Düzenli ve dengeli beslenmek elbette saçlar içinde olmazsa olmazlardan. Ayrıca A ve C vitamini deposu olan ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil sebzeler de saçlarınızda olumlu etkiler yaratıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir