Sarı Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Sarı Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Sarı saçlar siyah saçlara oranla daha çok korunmaya ve bakıma muhtaçtır. Bu durum hem doğal sarı saçlar hem de boyalı sarı saçlar için geçerlidir. Sarı saçlar görünüm itibariyle avantajlı bir saç türüdür. Ama avantajları kadar da dezavantajları da vardır. Örnek verecek olursak; sarı saç yıpranıp kurursa ortaya tiftik bir saç görüntüsü ortaya çıkar. Bu görüntünün ortaya çıkmaması için de saçlara düzenli bir bakım yapmak gerekir. Bu bakım önerileri aşağıdaki listededir.

Ilık Suya Evet, Isıtıcıya Hayır

Saçlarınızı sıcak suyla yıkamanız saçınızda boya varsa akmasına yoksa renginin solmasına neden olur. Isıtıcı cihazlar da saçlarınızın yıpranmasına ve böylece uçlarda yer yer beyaz kırıkların oluşumuna neden olur. Çok gerekli olmadıkça şekillendirici ısı cihazlarından uzak durulmalıdır.

Pigment Korumaya Yardımcı Şampuanlar Kullanın.

Pigment saça renk veren maddedir. Bu maddenin korunması da saçtaki boyanın rengini korumaya yardımcı olur. Özel üretim şampuanlarla saçınızı yıkayabilirsiniz. Acil durumlarda ise saçınıza kuru şampuan uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Biberiye Yağı ile Saçınızı Nemlendirin.

Eşit miktarda zeytinyağı ve biberiye yağını karıştırın ve temiz saçınıza uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra saçınıza şampuan uygulayın ve saçınızı ılık suyla durulayın. Böylece saçınız kendini onarır ve nemlenir. Bu karışımı düzenli olarak haftada bir kez uygulayın.

Zerdeçal ve Papatya Suyu Karışımı Uygulayın.

Zerdeçal kendine has rengiyle ve papatya suyu da renk açıcı etkisiyle hem saçınıza bakım yapar ve bunun yanında isterseniz ek olarak altın sarısı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 bardak papatya suyunu karıştırıp saçınıza sürün. Güneşe çıkıp saçınızın bu şekilde kurumasını bekleyin ve daha sonra banyoda saçınızı durulayın. Bu karışımı kullanmak isteğinize bağlıdır. Ayda bir defa uygulanmalıdır.

Klor ve Kimyasallardan Uzak Durun.

Deniz suyu veya havuz suyunda klor ya da bazı kimyasallar bulunmaktadır. Bu maddeler sarı saçları yeşil saçlara dönüştürür ve kötü bir görünüme sebebiyet verir. Bundan korunmak için denize ya da havuza girmeden önce saçınızı ıslatın. Böylece bu maddeler saçınıza yapışmayacaktır. Bunun yerine saç bonesi de kullanabilirsiniz.

Düzenli Olarak Kırıkları Aldırın.

Sarı saçların uçlarında ne kadar dikkat etseniz de bazen kırıklar oluşur. Bunun için üç ayda bir saç uçlarındaki kırıkları aldırın. Böylece saçlarınız kötü görünmez ve sağlıklı bir biçimde uzar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir