Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Uzun saçlar oldukça sevilen ve talep gören bir saç stilidir. Saçları uzatmak ve sağlıklı olarak bunu gerçekleştirmek oldukça emek ister. Saçlardaki kırılmaları minimuma indirmek, saçları var olan kırıklardan düzenli olarak arındırmak gibi dikkat edilmesi gereken pek çok noktası vardır. Ayrıca saça yapılacak olan işlemlerde de çok seçici olmak gerekir. Saçları uzatmak ve bunu sağlıkla yapmak zor ve emek isteyen bir işlem olduğu kadar uzun saç bakımı yapmak da oldukça emek ister.

İlk Adım: Şampuan

Saçların genel temizliği ve ihtiyacı olan bazı bakımları alması için ilk adım şampuandır. Saç tipine ve özelliğine göre seçeceğiniz şampuanın ayrıca saçınızdaki nem dengesini korumasına da dikkat etmelisiniz. Şampuan seçiminde ayrıca yoğun kimyasal içeriğe sahip olanlardan kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra uzun saçlarda var olabilen kırıkları iyileştirmek adına da buna yönelik olan şampuanlara yönelebilirsiniz.

İstenilen Yumuşaklık: Saç Kremi

Saç kremi genel olarak çok yoğun kullanılması tavsiye edilmeyen bir ürün olsa da saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak bu oranı arttırmalısınız. Kısa saçınıza ve uzun saçınıza uygulayacağınız saç kreminin miktarı elbette değişiklik göstermeli. Saç kremi ile saçlarınıza yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Genel olarak kullandığınız şampuanın devamı niteliğinde olan kremleri tercih etmek saç bakımınız için daha iyi olacaktır. Saç uçlarına ve boylarına uygulayacağın saç kremini de yönergesi doğrultusunda durulamalı ya da kendi haline bırakılmalıdır. Saç kreminde de aynı şekilde saçın ihtiyacı doğrultusunda seçim yapmak ve yoğun kimyasal içeren ürünlerden kaçınmak saç bakımı ve saç sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Bir Ritüel: Saç Maskesi

Kullandığınız saç maskesine göre haftada bir ya da iki sefer uygulayabileceğiniz bu bakım ile saçlarınız ihtiyacı olan bazı gereksinimleri karşılar. Saçınızın ihtiyacı olan doğrultuda maske seçimi yapmanız beraberinde olumlu ve doğru sonuçlar getirecektir. Ayrıca saç maskesi saça daha canlı, parlak bir görünüm kazandırır ve saçı onarır. Maskenizi kullanım talimatı doğrultusunda kullanmanız ve gerekli adımları izleyerek tamamlamanız doğru olacaktır.

Uzun saçları taramak da nispeten zordur. Bu nedenle saçlarınızı tarayacaksanız bu işlemi kolaylaştıracak tarak ve ürünler tercih ederek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu işlemde de saçları kırmamaya ve yıpratmamaya özen göstermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir